Miasto Tkaczy - zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej.

Dom Turysty prowadziło od czerwca 2011 do grudnia 2012 roku Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.


Z przykrością informujemy, iż 18. grudnia 2012 Towarzystwo zostało poinformowane przez Zastępczynię Naczelnika Wydziału Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Pomocowymi, Panią Ewę Lefik-Babiasz o decyzji Pani Prezydent Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, która mówi, że Miasto Zgierz wycofuje się ze współfinansowania Domu Turysty Miasta Tkaczy (dotacja UMZ wynosiła 3 000 zł miesięcznie - od tego nalezy odliczyć 550 zł czynszu), nie organizuje konkursu dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Domu Turysty w roku 2013 a Dom Turysty Miasta Tkaczy będzie prowadził Urząd Miasta Zgierza.

Sympatykom, wolontariuszom i wszystkim, którzy stworzyli z niczego tak piękne, żywe i przyjazne miejsce serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że przewidywany na 20. grudnia koncert kolęd Szkoły Muzycznej nie odbędzie się, jak również odwołujemy wszystkie zaplanowane na rok przyszły wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kursy rękodzieła.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnych zmianach i planach.

sobota, 7 stycznia 2012

Docenili nas :)

W konkursie Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń publiczną w 2011 roku Park Kulturowy Miasto Tkaczy otrzymał pierwsze miejsce  w województwie łódzkim.

"W uzasadnieniu werdyktu Komisja Konkursowa stwierdza, co następuje:
PARK KULTUROWY „MIASTO TKACZY” W ZGIERZU
 Nagrodę przyznano za zrealizowanie unikatowego w skali kraju projektu, polegającego na przywróceniu krajobrazu kulturowego XIX-wiecznego Zgierza. Uzupełniono zabudowę pierzejową dzięki translokacji Domów Tkaczy z innych rejonów miasta, związanych z historią powstania przemysłu włókienniczego. Usytuowane przy ulicach: Narutowicza i Rembowskiego tworzą atrakcyjną enklawę historyczną miasta. Zagospodarowano wnętrza działek, tworząc użytkowe dziedzińce oraz przestrzenie publiczne ulic - wyłożono je kamiennym brukiem, posadzono drzewa, postawiono gazowe latarnie. Urządzono również kamienne ścieżki rowerowe, postawiono ławki i stojaki na rowery. Odnowione domy nie stoją puste lecz uzyskały atrakcyjne funkcje m.in. Centrum Konserwacji Drewna, galeria sztuki, sala konferencyjna, kawiarnia, pokoje hotelowe. Do prac rewitalizacyjnych włączyli się mieszkańcy 3 domów i bezrobotni. Partnerami miasta w tym przedsięwzięciu są: fundacja Sintef z Norwegii, miasto Trondheim i tamtejszy Uniwersytet Techniczny."

http://www.tup.org.pl/download/O_Lodz/Konkurs2011_rozstrzygniecie.pdf
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz