Miasto Tkaczy - zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej.

Dom Turysty prowadziło od czerwca 2011 do grudnia 2012 roku Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.


Z przykrością informujemy, iż 18. grudnia 2012 Towarzystwo zostało poinformowane przez Zastępczynię Naczelnika Wydziału Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Pomocowymi, Panią Ewę Lefik-Babiasz o decyzji Pani Prezydent Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, która mówi, że Miasto Zgierz wycofuje się ze współfinansowania Domu Turysty Miasta Tkaczy (dotacja UMZ wynosiła 3 000 zł miesięcznie - od tego nalezy odliczyć 550 zł czynszu), nie organizuje konkursu dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Domu Turysty w roku 2013 a Dom Turysty Miasta Tkaczy będzie prowadził Urząd Miasta Zgierza.

Sympatykom, wolontariuszom i wszystkim, którzy stworzyli z niczego tak piękne, żywe i przyjazne miejsce serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że przewidywany na 20. grudnia koncert kolęd Szkoły Muzycznej nie odbędzie się, jak również odwołujemy wszystkie zaplanowane na rok przyszły wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kursy rękodzieła.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnych zmianach i planach.

piątek, 30 września 2011

Dzień Tkacza.

Fundacja "Twórczy, Aktywni" zaprosiła do Zgierza w niedzielę 2 października 2011 roku całe rodziny na warsztaty tkackie, wystawy, rozmowy o przeszłości, spacer po Zgierskim Parku Kulturowym Domy Tkaczy.
Działanie realizowane było przez fundację „Twórczy, Aktywni” we współpracy z Miejskim Domem Kultury, Domem Turysty Miasta Tkaczy, Muzeum Miasta Zgierza w ramach projektu p.t. „Zgierskie wątki”, dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu. 

Oto fotorelacja z pobytu uczestników w Mieście Tkaczy:





wtorek, 27 września 2011

Kalendarz wydarzeń, październik 2011.

Niedziela, 2 października
10.00 - zbiórka Stary Rynek



Spacer po Zgierzu szlakiem zgierskich Żydów, część trzecia
Organizator: Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza 


12.00 - 14.00 - zwiedzanie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy - w ramach obchodów Dnia Tkacza / Tkaczki, zorganizowanych przez Fundację "Twórczy Aktywni". 
Pełen program obchodów:
10.00-12.00, warsztaty tkactwa, MDK, ul. Długa 42
12.00-14.00, zwiedzanie Miasta Tkaczy
14.00-16.00, zwiedzanie wystawy "Kruszówka" w Muzeum Miasta Zgierza

Niedziela, 9 października
17.00 - pokaz filmu dokumentalnego "Paparazzi".

Film (prod. Szkoła Wajdy; 2011) w reżyserii Piotra Bernasia , nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2011, zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas International Music&Film Festival w Rydze. 
Festiwal, który odbył się pod honorowym patronatem Emira Kusturicy , koncentruje się na filmach z Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Łotewskiej publiczności pokazane zostały retrospektywy m.in. Emira Kusturicy i Carlosa Saury. Tegoroczna edycja trwała tydzień i zakończyła się 17 lipca.

W trakcie International Music&Film Festival Paparazzi w reżyserii Piotra Bernasia uznany został za najlepszy film dokumentalny w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Dokument opisuje kulisy tego budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. Na pierwszym planie rozgrywa sie dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie jak wobec świata, na który poluje. Paparazzi to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad - pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro.

Warto przypomnieć, że podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Paparazzi otrzymał nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), a tym samym nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej 2011 w kategorii Filmu Krótkometrażowego.


Film pokazujemy dzięki uprzejmości Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Pani Agnieszki Janowskiej.


Niedziela, 16 października
17.00 - koronka robiona drutami, pokaz i wystawa.

 Zapraszamy wszystkich miłośników rękodzieła. Obejrzymy koronki na drutach z Szetlandów oraz ze Zgierza. Zobaczymy też, jak to się robi. Pokaz prowadzi Pani Iwona Bogusławska. 




Niedziela, 23 października
Od 14.00 - kurs lepienie knedli. 
Mistrzem będzie szef projektu Miasto Tkaczy, Pan Arkadiusz Bogusławski. 

poniedziałek, 19 września 2011

Niedzielny teatr w Mieście Tkaczy

Relacja:






Niedziela, 25 września, godzina 17.00

Dom Turysty zaprasza na imprezę towarzyszącą Zgierskim Spotkaniom Małych Teatrów "Słodkobłękity" .
Będą to fragmenty drugiego wieczoru kabaretowego teatru Orfa „Dżdżownica jest spiczasta, czyli bałwan większy od tatusia”.


Cały program "Słodkobłękitów":
http://www.mokzgierz.pl/aktualnosci/181

niedziela, 18 września 2011

Spacer po Zgierzu śladami zgierskich Żydów - część druga.

 Relacja ze spaceru 2 października:


  

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza bardzo dziękuje wszystkim, którzy przybyli na dzisiejszą ilustrowaną opowieść o zgierskich Żydach i o Marku Szwarcu w Domu Turysty Miasta Tkaczy.

Zainteresowane osoby - bo okazuje się, że takie są - zapraszamy na spacer śladami zgierskich Żydów w niedzielę, 2 października. Zbiórka - Stary Rynek, godzina 10.00.

Jednocześnie informujemy, że w Domu Turysty oglądać można wystawę "Zgierscy Żydzi".




Smażyliśmy powidła z naleśnikami...

Dziewczyny ze Spółdzielni Socjalnej "Della", która prowadzi restaurację w sąsiednim domu tkacza podchwyciły pomysł i zorganizowały smażenie powideł na dziedzińcu Miasta Tkaczy. Wolontariusz dołączył z naleśnikami. Efekty - jak poniżej widać :)

23 października - kurs lepienia knedli. Prowadzi sam szef projektu! 







Koronki

Nasza nowa ekspozycja - wciąż w opracowaniu.










wtorek, 13 września 2011

W najbliższą niedzielę, osiemnastego września.

12.00 - 14.00
Pchli targ. Okazja do pozbycia się z domu zbędnych rzeczy.
Organizator: Dom Turysty 
(Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.

Od 14.00
"Zapachy jesieni - powidła"
Zapraszamy miłośników smażenia i jedzenia powideł do wspólnej, aromatycznej, zabawy.
Organizator: Spółdzielnia Socjalna "Della".

17.00
Kontynuujemy spacer po Zgierzu szlakiem zgierskich Żydów -  tym razem zapraszamy na ilustrowaną opowieść o nieistniejącej już zgierskiej społeczności żydowskiej oraz o wybitnym artyście Marku Szwarcu.


Marek Szwarc - (ur. 9 maja 1892 w Zgierzu, zm. 28 grudnia 1958 w Paryżu) – żydowski malarz i rzeźbiarz. W latach 1919-1921 członek grupy "Jung Idysz".

W latach 1911-1914 studiował na paryskiej Ecole des Beaux Art. Mieszkał w "La Ruche" – skupisku artystycznym, gdzie poznał m.in. Chagalla, Soutine’a, Kislinga, Pascina i innych artystów. Rzeźbił wówczas głównie w glinie i w 1913 wystawił na Salonie Jesiennym swoją pierwszą dużą rzeźbę – Ewę.

W 1914 wrócił do Polski, gdzie pozostał przez całą I wojnę światową. Prace jego oddaliły się od impresjonizmu na rzecz stylu określanego później mianem École de Paris. W jego pracach prym wiodły motywy biblijne i z Nowego Testamentu, gdyż w 1919 przeszedł na katolicyzm. Wydarzenie to było utrzymywane w tajemnicy przez ponad dziesięć lat, jednak nadal uważał się za „Żyda wyznania katolickiego”. W 1920 powrócił do Paryża, tam zaprzyjaźnił się z francuskim filozofem Jacques'em Maritainem.

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 zaciągnął się na ochotnika do polskiej armii, formowanej we Francji po napaści Niemiec na Polskę. Po wojnie poświęcił się rzeźbie w drewnie i kamieniu oraz odlewach w brązie.

Większe wystawy miały miejsce w latach 20. i 30. w Paryżu, w Niemczech, Szwecji, Polsce, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Austrii. Dzisiaj prace jego rozrzucone są po muzeach i prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce i Izraelu.
(Za Wikipedią) 
Organizator: Dom Turysty 
(Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza). 

środa, 7 września 2011

Przegląd polskich filmów dokumentalnych.

Zapraszamy miłośników kina dokumentalnego na pokaz filmu Wojciecha Staronia"Argentyńska lekcja".

Dom Turysty Miasta Tkaczy, niedziela, 11 września, godzina 17.00 

"W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument 'Syberyjska lekcja" o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.
 równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło".

Nagrody:
2011 - Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za najlepsze zdjęcia
2011 - Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa za "twórcze i osobiste podejście do formuły filmu dokumentalnego oraz niespotykaną wrażliwość wizualną"
 2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny-Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za zdjęcia w filmie dokumentalnym.

Organizatorzy:



Krakowska Fundacja Filmowa, 







Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza
 











Wstęp wolny.


W październiku pokażemy Państwu film Piotra Bernasia "Paparazzi". Zapraszamy.