Miasto Tkaczy to zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej w Zgierzu.
Miasto Tkaczy - zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej.
Dom Turysty prowadziło od czerwca 2011 do grudnia 2012 roku Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.
Z przykrością informujemy, iż 18. grudnia 2012 Towarzystwo zostało poinformowane przez Zastępczynię Naczelnika Wydziału Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Pomocowymi, Panią Ewę Lefik-Babiasz o decyzji Pani Prezydent Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, która mówi, że Miasto Zgierz wycofuje się ze współfinansowania Domu Turysty Miasta Tkaczy (dotacja UMZ wynosiła 3 000 zł miesięcznie - od tego nalezy odliczyć 550 zł czynszu), nie organizuje konkursu dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Domu Turysty w roku 2013 a Dom Turysty Miasta Tkaczy będzie prowadził Urząd Miasta Zgierza.
Sympatykom, wolontariuszom i wszystkim, którzy stworzyli z niczego tak piękne, żywe i przyjazne miejsce serdecznie dziękujemy.
Jednocześnie informujemy, że przewidywany na 20. grudnia koncert kolęd Szkoły Muzycznej nie odbędzie się, jak również odwołujemy wszystkie zaplanowane na rok przyszły wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kursy rękodzieła.
Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnych zmianach i planach.
piątek, 30 września 2011
Dzień Tkacza.
wtorek, 27 września 2011
Kalendarz wydarzeń, październik 2011.
10.00 - zbiórka Stary Rynek
Spacer po Zgierzu szlakiem zgierskich Żydów, część trzecia
Organizator: Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza
12.00 - 14.00 - zwiedzanie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy - w ramach obchodów Dnia Tkacza / Tkaczki, zorganizowanych przez Fundację "Twórczy Aktywni".
Pełen program obchodów:
10.00-12.00, warsztaty tkactwa, MDK, ul. Długa 42
12.00-14.00, zwiedzanie Miasta Tkaczy
14.00-16.00, zwiedzanie wystawy "Kruszówka" w Muzeum Miasta Zgierza
Niedziela, 9 października
17.00 - pokaz filmu dokumentalnego "Paparazzi".
Film (prod. Szkoła Wajdy; 2011) w reżyserii Piotra Bernasia , nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2011, zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas International Music&Film Festival w Rydze.
Festiwal, który odbył się pod honorowym patronatem Emira Kusturicy , koncentruje się na filmach z Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Łotewskiej publiczności pokazane zostały retrospektywy m.in. Emira Kusturicy i Carlosa Saury. Tegoroczna edycja trwała tydzień i zakończyła się 17 lipca.
W trakcie International Music&Film Festival Paparazzi w reżyserii Piotra Bernasia uznany został za najlepszy film dokumentalny w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Dokument opisuje kulisy tego budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. Na pierwszym planie rozgrywa sie dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie jak wobec świata, na który poluje. Paparazzi to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad - pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro.
Warto przypomnieć, że podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Paparazzi otrzymał nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), a tym samym nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej 2011 w kategorii Filmu Krótkometrażowego.
Film pokazujemy dzięki uprzejmości Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Pani Agnieszki Janowskiej.
Niedziela, 16 października
17.00 - koronka robiona drutami, pokaz i wystawa.
Zapraszamy wszystkich miłośników rękodzieła. Obejrzymy koronki na drutach z Szetlandów oraz ze Zgierza. Zobaczymy też, jak to się robi. Pokaz prowadzi Pani Iwona Bogusławska.
Niedziela, 23 października
Od 14.00 - kurs lepienie knedli.
Mistrzem będzie szef projektu Miasto Tkaczy, Pan Arkadiusz Bogusławski.
poniedziałek, 19 września 2011
Niedzielny teatr w Mieście Tkaczy
Niedziela, 25 września, godzina 17.00
Dom Turysty zaprasza na imprezę towarzyszącą Zgierskim Spotkaniom Małych Teatrów "Słodkobłękity" .
Będą to fragmenty drugiego wieczoru kabaretowego teatru Orfa „Dżdżownica jest spiczasta, czyli bałwan większy od tatusia”.
Cały program "Słodkobłękitów":
http://www.mokzgierz.pl/aktualnosci/181
niedziela, 18 września 2011
Spacer po Zgierzu śladami zgierskich Żydów - część druga.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza bardzo dziękuje wszystkim, którzy przybyli na dzisiejszą ilustrowaną opowieść o zgierskich Żydach i o Marku Szwarcu w Domu Turysty Miasta Tkaczy.
Zainteresowane osoby - bo okazuje się, że takie są - zapraszamy na spacer śladami zgierskich Żydów w niedzielę, 2 października. Zbiórka - Stary Rynek, godzina 10.00.
Jednocześnie informujemy, że w Domu Turysty oglądać można wystawę "Zgierscy Żydzi".
Smażyliśmy powidła z naleśnikami...
23 października - kurs lepienia knedli. Prowadzi sam szef projektu!
piątek, 16 września 2011
wtorek, 13 września 2011
W najbliższą niedzielę, osiemnastego września.
Pchli targ. Okazja do pozbycia się z domu zbędnych rzeczy.
Organizator: Dom Turysty
(Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.
Od 14.00
"Zapachy jesieni - powidła"
Zapraszamy miłośników smażenia i jedzenia powideł do wspólnej, aromatycznej, zabawy.
Organizator: Spółdzielnia Socjalna "Della".
17.00
Kontynuujemy spacer po Zgierzu szlakiem zgierskich Żydów - tym razem zapraszamy na ilustrowaną opowieść o nieistniejącej już zgierskiej społeczności żydowskiej oraz o wybitnym artyście Marku Szwarcu.
Marek Szwarc - (ur. 9 maja 1892 w Zgierzu, zm. 28 grudnia 1958 w Paryżu) – żydowski malarz i rzeźbiarz. W latach 1919-1921 członek grupy "Jung Idysz".
W latach 1911-1914 studiował na paryskiej Ecole des Beaux Art. Mieszkał w "La Ruche" – skupisku artystycznym, gdzie poznał m.in. Chagalla, Soutine’a, Kislinga, Pascina i innych artystów. Rzeźbił wówczas głównie w glinie i w 1913 wystawił na Salonie Jesiennym swoją pierwszą dużą rzeźbę – Ewę.
W 1914 wrócił do Polski, gdzie pozostał przez całą I wojnę światową. Prace jego oddaliły się od impresjonizmu na rzecz stylu określanego później mianem École de Paris. W jego pracach prym wiodły motywy biblijne i z Nowego Testamentu, gdyż w 1919 przeszedł na katolicyzm. Wydarzenie to było utrzymywane w tajemnicy przez ponad dziesięć lat, jednak nadal uważał się za „Żyda wyznania katolickiego”. W 1920 powrócił do Paryża, tam zaprzyjaźnił się z francuskim filozofem Jacques'em Maritainem.
Po wybuchu II wojny światowej w 1939 zaciągnął się na ochotnika do polskiej armii, formowanej we Francji po napaści Niemiec na Polskę. Po wojnie poświęcił się rzeźbie w drewnie i kamieniu oraz odlewach w brązie.
Większe wystawy miały miejsce w latach 20. i 30. w Paryżu, w Niemczech, Szwecji, Polsce, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Austrii. Dzisiaj prace jego rozrzucone są po muzeach i prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce i Izraelu.
(Za Wikipedią)
Organizator: Dom Turysty
(Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza).
środa, 7 września 2011
Przegląd polskich filmów dokumentalnych.
Dom Turysty Miasta Tkaczy, niedziela, 11 września, godzina 17.00
"W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument 'Syberyjska lekcja" o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.
równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło".
Nagrody:
2011 - Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za najlepsze zdjęcia
2011 - Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa za "twórcze i osobiste podejście do formuły filmu dokumentalnego oraz niespotykaną wrażliwość wizualną"
2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny-Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za zdjęcia w filmie dokumentalnym.
Organizatorzy:
Krakowska Fundacja Filmowa,
Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza
Wstęp wolny.
W październiku pokażemy Państwu film Piotra Bernasia "Paparazzi". Zapraszamy.