Miasto Tkaczy - zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej.

Dom Turysty prowadziło od czerwca 2011 do grudnia 2012 roku Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.


Z przykrością informujemy, iż 18. grudnia 2012 Towarzystwo zostało poinformowane przez Zastępczynię Naczelnika Wydziału Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Pomocowymi, Panią Ewę Lefik-Babiasz o decyzji Pani Prezydent Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, która mówi, że Miasto Zgierz wycofuje się ze współfinansowania Domu Turysty Miasta Tkaczy (dotacja UMZ wynosiła 3 000 zł miesięcznie - od tego nalezy odliczyć 550 zł czynszu), nie organizuje konkursu dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Domu Turysty w roku 2013 a Dom Turysty Miasta Tkaczy będzie prowadził Urząd Miasta Zgierza.

Sympatykom, wolontariuszom i wszystkim, którzy stworzyli z niczego tak piękne, żywe i przyjazne miejsce serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że przewidywany na 20. grudnia koncert kolęd Szkoły Muzycznej nie odbędzie się, jak również odwołujemy wszystkie zaplanowane na rok przyszły wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kursy rękodzieła.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnych zmianach i planach.

poniedziałek, 24 września 2012

Trasa rowerowa "Od Miasta Tkaczy po Zamek Boruty"

Rozstrzygnięcie konkurs zrealizowanego przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego jako zadanie publiczne dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki RP w 2012 r "OCZAMI MIESZKAŃCÓW - POMYSŁ NA UDANY WEEKEND
W REGIONIE ŁÓDZKIM".


Laureaci głosowania internautów:
5. miejsce - trasa rowerowa "Od Miasta Tkaczy po Zamek Boruty"

Laureaci wybrani przez Komisję Konkursową:
1. miejsce -  trasa rowerowa "Od Miasta Tkaczy po Zamek Boruty".


Początek trasy: Zgierz, Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Dom Turysty (Punkt IT), ul. Narutowicza 5. Następnie kierujemy się w kierunku zach. i skręcamy w ul. Narutowicza. Po ok. 100 m docieramy do Muzeum Miasta Zgierza. Po zwiedzeniu muzeum kierujemy się ulicą Barlickiego w stronę parku miejskiego. Przecinamy ul. Piłsudskiego, dalej ulicami Karola, Reymonta i Dygasińskiego, po przejechaniu niecałych 3 km od muzeum docieramy na teren MOSiR Malinka. Następnie przejeżdżamy przez Dąbrówkę Wielką i po 1,2 km wyjeżdżamy na drogę woj. nr 702. Skręcamy w prawo. Po przejechaniu ponad 3 km docieramy do wsi Biała i na światłach skręcamy w prawo. Po 250 m docieramy do zabytkowego, drewnianego kościółka. Wracamy się na zachód i po przejechaniu ok. 1,5 km odbijamy w prawo. Przejeżdżamy wzdłuż stawu, przekraczamy mostek nad Ciosenką i dojeżdżamy do zabytkowego dworu w Dzierżąznej. Wracamy tą samą drogą do szosy i skręcamy w prawo. Po ok. 4 km docieramy do skrzyżowania w Kaniej Górze, tu w prawo. Po 2 km dojeżdżamy do centrum Sokolnik Lasu, tu na rondzie w lewo. Później na rozjeździe na łuku drogi, w prawo. Po przejechaniu ok. 3,5 km z centrum Sokolnik Lasu docieramy do skrzyżowania z drogą woj. nr 708, tu w prawo. Po przejechaniu ponad 2 km docieramy do ronda w Modlnej, tu kierujemy się na Stryków i po chwili dojeżdżamy do zabytkowego, drewnianego kościoła o konstrukcji zrębowej z końca XVI w. Po obejrzeniu kościoła kierujemy się z powrotem do ronda, skręcając w kierunku płn.-zach., na Łęczycę. Po lewo wiejski cmentarz z grobami żołnierzy Armii Poznań z 1939 r. Następnie przejeżdżamy przez wsie: Sokolniki Parcela, Małachowice, Skotniki, Boczki i po 9 km dojeżdżamy do skrzyżowania dróg w Leśmierzu, tu w lewo, do centrum osady, które stanowi zabytkowa cukrownia z 1838 r. Wracamy do skrzyżowaniu i kierujemy się na północ, do Ambrożewa. Skręcamy po łuku drogi w prawo i po przejechaniu ponad 2 km, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po 3 km docieramy do Góry Św. Małgorzaty. Centrum miejscowości stanowi góra z zabytkowym kościołem, skąd rozpościera się malowniczy widok na okolice. Z wsi tej wyruszamy w kierunku zachodnim i po przejechaniu 5,5 km docieramy do romańskiej archikolegiaty w Tumie (XII w.). Obok niej zabytkowy kościółek drewniany p.w. św. Mikołaja a nieopodal Szwedzka Góra (pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu). Następnie kierujemy się na północ, dojeżdżamy do drogi woj. nr 703, tu w lewo i po przejechaniu 2 km docieramy do Łęczycy. Tu zwiedzamy Zamek Królewski, Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem, kościół p.w. św. Andrzeja z XV w., zabytkowe zespoły klasztorne bernardynów i dominikanów.

Oczywiście - zapraszamy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz