Miasto Tkaczy - zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej.

Dom Turysty prowadziło od czerwca 2011 do grudnia 2012 roku Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.


Z przykrością informujemy, iż 18. grudnia 2012 Towarzystwo zostało poinformowane przez Zastępczynię Naczelnika Wydziału Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Pomocowymi, Panią Ewę Lefik-Babiasz o decyzji Pani Prezydent Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, która mówi, że Miasto Zgierz wycofuje się ze współfinansowania Domu Turysty Miasta Tkaczy (dotacja UMZ wynosiła 3 000 zł miesięcznie - od tego nalezy odliczyć 550 zł czynszu), nie organizuje konkursu dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Domu Turysty w roku 2013 a Dom Turysty Miasta Tkaczy będzie prowadził Urząd Miasta Zgierza.

Sympatykom, wolontariuszom i wszystkim, którzy stworzyli z niczego tak piękne, żywe i przyjazne miejsce serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że przewidywany na 20. grudnia koncert kolęd Szkoły Muzycznej nie odbędzie się, jak również odwołujemy wszystkie zaplanowane na rok przyszły wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kursy rękodzieła.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnych zmianach i planach.

wtorek, 13 września 2011

W najbliższą niedzielę, osiemnastego września.

12.00 - 14.00
Pchli targ. Okazja do pozbycia się z domu zbędnych rzeczy.
Organizator: Dom Turysty 
(Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.

Od 14.00
"Zapachy jesieni - powidła"
Zapraszamy miłośników smażenia i jedzenia powideł do wspólnej, aromatycznej, zabawy.
Organizator: Spółdzielnia Socjalna "Della".

17.00
Kontynuujemy spacer po Zgierzu szlakiem zgierskich Żydów -  tym razem zapraszamy na ilustrowaną opowieść o nieistniejącej już zgierskiej społeczności żydowskiej oraz o wybitnym artyście Marku Szwarcu.


Marek Szwarc - (ur. 9 maja 1892 w Zgierzu, zm. 28 grudnia 1958 w Paryżu) – żydowski malarz i rzeźbiarz. W latach 1919-1921 członek grupy "Jung Idysz".

W latach 1911-1914 studiował na paryskiej Ecole des Beaux Art. Mieszkał w "La Ruche" – skupisku artystycznym, gdzie poznał m.in. Chagalla, Soutine’a, Kislinga, Pascina i innych artystów. Rzeźbił wówczas głównie w glinie i w 1913 wystawił na Salonie Jesiennym swoją pierwszą dużą rzeźbę – Ewę.

W 1914 wrócił do Polski, gdzie pozostał przez całą I wojnę światową. Prace jego oddaliły się od impresjonizmu na rzecz stylu określanego później mianem École de Paris. W jego pracach prym wiodły motywy biblijne i z Nowego Testamentu, gdyż w 1919 przeszedł na katolicyzm. Wydarzenie to było utrzymywane w tajemnicy przez ponad dziesięć lat, jednak nadal uważał się za „Żyda wyznania katolickiego”. W 1920 powrócił do Paryża, tam zaprzyjaźnił się z francuskim filozofem Jacques'em Maritainem.

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 zaciągnął się na ochotnika do polskiej armii, formowanej we Francji po napaści Niemiec na Polskę. Po wojnie poświęcił się rzeźbie w drewnie i kamieniu oraz odlewach w brązie.

Większe wystawy miały miejsce w latach 20. i 30. w Paryżu, w Niemczech, Szwecji, Polsce, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Austrii. Dzisiaj prace jego rozrzucone są po muzeach i prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce i Izraelu.
(Za Wikipedią) 
Organizator: Dom Turysty 
(Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz