Miasto Tkaczy - zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej.

Dom Turysty prowadziło od czerwca 2011 do grudnia 2012 roku Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.


Z przykrością informujemy, iż 18. grudnia 2012 Towarzystwo zostało poinformowane przez Zastępczynię Naczelnika Wydziału Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Pomocowymi, Panią Ewę Lefik-Babiasz o decyzji Pani Prezydent Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, która mówi, że Miasto Zgierz wycofuje się ze współfinansowania Domu Turysty Miasta Tkaczy (dotacja UMZ wynosiła 3 000 zł miesięcznie - od tego nalezy odliczyć 550 zł czynszu), nie organizuje konkursu dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Domu Turysty w roku 2013 a Dom Turysty Miasta Tkaczy będzie prowadził Urząd Miasta Zgierza.

Sympatykom, wolontariuszom i wszystkim, którzy stworzyli z niczego tak piękne, żywe i przyjazne miejsce serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że przewidywany na 20. grudnia koncert kolęd Szkoły Muzycznej nie odbędzie się, jak również odwołujemy wszystkie zaplanowane na rok przyszły wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kursy rękodzieła.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnych zmianach i planach.

wtorek, 31 stycznia 2012

Informacja.

Informujemy, że Dom Turysty od środy, 31. stycznia, do soboty, 4. lutego, jest nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.

poniedziałek, 30 stycznia 2012

I znów nas docenili :)

Wyniki konkursu na "Dobre praktyki zarządzania strategicznego rozwojem" organizowanego w ramach projektu "Zarządzanie strategiczne rozwojem – poprawa jakości rządzenia w Polsce".


20 stycznia 2012 roku Komisja składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz ekspertów zewnętrznych, wyłoniła zwycięzców konkursu na "Dobre praktyki zarządzania strategicznego rozwojem w Polsce", który był adresowany do jednostek administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społeczno-gospodarczych. Przykłady dobrych praktyk, które zostały wyłonione w konkursie zostaną wykorzystane jako studia przypadków podczas szkoleń realizowanych w ramach systemowego projektu "Zarządzanie strategiczne rozwojem – poprawa jakości rządzenia w Polsce".


Kategoria I Zintegrowane zarządzanie rozwojem

1. Miejsce
Urząd Miejski w Gliwicach za "Program Strategia 2022 - Zintegrowane podejście do zarządzania strategicznego";

2. Miejsce
Starostwo Powiatowe we Wrocławiu za "System Informacji Przestrzennej Powiatu Wrocławskiego";

3. Miejsce
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego za "Programy Rozwoju Subregionów".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały następujące podmioty:
Gmina Wisznice za "Partnerstwo gmin 'Dolina Zielawy'";
Gmina Miasto Zgierz za Zarządzanie miejscem – "Park Kultury Miasto Tkaczy w Zgierzu"

Gratulacje dla Szefa Projektu, Arka Bogusławskiego :) 

środa, 18 stycznia 2012

Zapraszamy na pokaz rękodzieła.

Dom Turysty Miasta Tkaczy zaprasza w najbliższą niedzielę, 22 stycznia, na pokaz koronki frywolitkowej.




Będzie to już trzeci pokaz z cyklu "Pokazy rękodzieła", po pokazie koronkii robionej drutami i pokazie koronki robionej szydełkiem.
Swoje umiejętności pokażą panie z okolic Zgierza. Zaczynamy o godzinie 16.00, wstęp wolny.

piątek, 13 stycznia 2012

Przegląd polskich filmów dokumentalnych.

Dom Turysty Miasta Tkaczy zaprasza na niedzielną projekcję filmu Magdaleny Pięty "Planeta Kirsan".


15 stycznia, godzina 16.00, wstęp wolny.






"Planeta Kirsan" to opowieść o Kałmucji oglądanej z perspektywy szachownicy. Prezydent tej najmniej znanej z rosyjskich republik, Kirsan Ilumżynow, znany szachista i propagator szachów zdołał uczynić ze swojej krainy prawdziwe szachowe imperium, w którym dzieci uczą się grać już od wczesnych lat szkolnych."


Pokaz organizuje, dzięki uprzejmości firmy Eureka Media, Agnieszka Janowska. 

sobota, 7 stycznia 2012

Docenili nas :)

W konkursie Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń publiczną w 2011 roku Park Kulturowy Miasto Tkaczy otrzymał pierwsze miejsce  w województwie łódzkim.

"W uzasadnieniu werdyktu Komisja Konkursowa stwierdza, co następuje:
PARK KULTUROWY „MIASTO TKACZY” W ZGIERZU
 Nagrodę przyznano za zrealizowanie unikatowego w skali kraju projektu, polegającego na przywróceniu krajobrazu kulturowego XIX-wiecznego Zgierza. Uzupełniono zabudowę pierzejową dzięki translokacji Domów Tkaczy z innych rejonów miasta, związanych z historią powstania przemysłu włókienniczego. Usytuowane przy ulicach: Narutowicza i Rembowskiego tworzą atrakcyjną enklawę historyczną miasta. Zagospodarowano wnętrza działek, tworząc użytkowe dziedzińce oraz przestrzenie publiczne ulic - wyłożono je kamiennym brukiem, posadzono drzewa, postawiono gazowe latarnie. Urządzono również kamienne ścieżki rowerowe, postawiono ławki i stojaki na rowery. Odnowione domy nie stoją puste lecz uzyskały atrakcyjne funkcje m.in. Centrum Konserwacji Drewna, galeria sztuki, sala konferencyjna, kawiarnia, pokoje hotelowe. Do prac rewitalizacyjnych włączyli się mieszkańcy 3 domów i bezrobotni. Partnerami miasta w tym przedsięwzięciu są: fundacja Sintef z Norwegii, miasto Trondheim i tamtejszy Uniwersytet Techniczny."

http://www.tup.org.pl/download/O_Lodz/Konkurs2011_rozstrzygniecie.pdf
 

czwartek, 5 stycznia 2012

Kalendarz wydarzeń styczeń 2012

Dom Turysty Miasta Tkaczy zaprasza w styczniowe niedziele:

8 stycznia

16.00 - spotkanie miłośników rękodzieła
17.00 - otwarcie wystawy masek Anny Baczyńskiej "Maski odkrywają"













15 stycznia

16.00 - przegląd polskich filmów dokumentalnych
"Planeta Kirsan", reż Magdalena Pięta

"Planeta Kirsan" to opowieść o Kałmucji oglądanej z perspektywy szachownicy. Prezydent tej najmniej znanej z rosyjskich republik, Kirsan Ilumżynow, znany szachista i propagator szachów zdołał uczynić ze swojej krainy prawdziwe szachowe imperium, w którym dzieci uczą się grać już od wczesnych lat szkolnych. 

Pokaz organizuje, dzięki uprzejmości firmy Eureka Media, Agnieszka Janowska. 

22 stycznia 

16.00 - z cyklu "Pokazy rękodzieła"
Pokaz koronki frywolitkowej.

"Wiele osób przypomina sobie z pewnością, że widziało czółenka w starych szufladach, nieraz jeszcze w rękach starszych pań, jak pokazano np. w filmie "Tadelloeser & Wolff'. Lecz technika ta jest o wiele starsza. Podobno była już znana w starożytnym Egipcie i w starożytnych Chinach. Z pewnością dotarła do nas ze Wschodu, gdzie jeszcze dziś jest wykonywana pod nazwą "Makuk" (według tam używanej nazwy czółenka)." 


29 stycznia

16.00 - z cyklu "Spacery po Zgierzu".
Spacer śladami parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. 
  
Zapraszamy, na wszystkie wydarzenia wstęp wolny 

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Zaczynamy karnawałowo...

Zapraszamy w najbliższą niedzielę ósmego stycznia 2012 na godzinę 17.00 na otwarcie wystawy masek autorstwa Anny Baczyńskiej.



Anna Baczyńska –  (39 l.) ukończyła pedagogikę wieku dziecięcego na Uniwersytecie Łódzkim, psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest także absolwentką Szkoły Psychoterapii Ośrodka Psychoterapii i Edukacji INTRA
Od prawie 8 lat pracuje w pomocy społecznej, gdzie styka się z licznymi ludzkimi problemami.  Nigdy profesjonalnie nie zajmowała się działaniami artystycznymi. Maski tworzy od kilku lat, zainteresowała się nimi dzięki przyjaciółce, która wcześniej odkryła satysfakcję płynącą z ich tworzenia.
Maski zdobione są ręcznie, malowane, wyklejane, z wykorzystaniem gotowych elementów ozdobnych. Początkowo powstawały z potrzeby odpoczynku od codzienności, czasami rodziły się z chęci wykorzystania jakiegoś konkretnego elementu zdobniczego. Czasami ich wygląd jest zaplanowany i przemyślany, często jednak powstają spontanicznie i dopiero w trakcie pracy uzyskują ostateczny wygląd.
Nigdy nie były wystawiane ani sprzedawane. Dopiero pięć trafiło do nowych, obdarowanych nimi, właścicieli
.


Przypominamy o spotkaniu miłośników rękodzieła - ósmego stycznia (niedziela), godzina 16.00