Miasto Tkaczy - zespół klasycystycznej drewnianej architektury poprzemysłowej.

Dom Turysty prowadziło od czerwca 2011 do grudnia 2012 roku Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.


Z przykrością informujemy, iż 18. grudnia 2012 Towarzystwo zostało poinformowane przez Zastępczynię Naczelnika Wydziału Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Pomocowymi, Panią Ewę Lefik-Babiasz o decyzji Pani Prezydent Miasta Zgierza, Iwony Wieczorek, która mówi, że Miasto Zgierz wycofuje się ze współfinansowania Domu Turysty Miasta Tkaczy (dotacja UMZ wynosiła 3 000 zł miesięcznie - od tego nalezy odliczyć 550 zł czynszu), nie organizuje konkursu dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Domu Turysty w roku 2013 a Dom Turysty Miasta Tkaczy będzie prowadził Urząd Miasta Zgierza.

Sympatykom, wolontariuszom i wszystkim, którzy stworzyli z niczego tak piękne, żywe i przyjazne miejsce serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie informujemy, że przewidywany na 20. grudnia koncert kolęd Szkoły Muzycznej nie odbędzie się, jak również odwołujemy wszystkie zaplanowane na rok przyszły wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kursy rękodzieła.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o ewentualnych zmianach i planach.

środa, 31 sierpnia 2011

Tkamy...

Od niedzieli w Domu Turysty można bawić się w tkanie. 
Jeśli każdy odwiedzający doda choć jeden rządek wątku, powstaną całkiem unikatowe 
Zgierskie Tkaniny, które następnie będą ozdobą Domu Turysty.

Niebawem będziemy zapraszać na profesjonalne warsztaty tkackie. 




 
 


Pchli targ.

W minioną niedzielę - nieśmiało jeszcze - po raz pierwszy handlowaliśmy na pchlim targu. Co prawda więcej osób przyglądało się, niż wystawiało, ale jesteśmy pewni, że z każdą niedzielą będzie nas coraz więcej.
Zapraszamy w niedzielne samo południe - jest to doskonała okazja, aby pozbyć się z domu niepotrzebnych rzeczy a i kupić coś interesującej po przystępnej cenie.

 

środa, 24 sierpnia 2011

Kalendarz wydarzeń: wrzesień 2011.

Niedziela, 4 września
12.00 - 14.00 - pchli targ
Organizator: 
Dom Turysty (Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza)

Niedziela, 11 września
12.00 - 14.00 - pchli targ
Organizator: 
Dom Turysty (Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza)
17.00 - przeglad polskich filmów dokumentalnych 

 "Argentyńska lekcja" 
reż. Wojciech Staroń

"W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument 'Syberyjska lekcja" o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.
równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło"

Nagrody: 
2011 - Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za najlepsze zdjęcia
2011 - Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy)-Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa za "twórcze i osobiste podejście do formuły filmu dokumentalnego oraz niespotykaną wrażliwość wizualną"
2011 - Wojciech Staroń Kraków (Krakowski FF - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny-Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za zdjęcia w filmie dok. 


Organizator: 
Krakowska Fundacja Filmowa, 
Dom Turysty (Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza)
Wstęp wolny. 

Niedziela, 18 września 
12.00 - 14.00 - pchli targ  
Organizator: 
Dom Turysty (Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza)
Od 14.00 -  "Zapachy jesieni". Smażymy powidła.
Organizator: 
Spółdzielnia socjalna "Della" 
17.00 -  Ilustrowana opowieść: "Zgierscy Żydzi" i "Marek Szwarc" - kontynuacja spaceru po Zgierzu szlakiem zgierskich Żydów.
Organizator: 
Dom Turysty (Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza)  

Niedziela, 25 września 
12.00 - 14.00 - pchli targ  
Organizator: 
Dom Turysty (Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza)
17.00 - Zgierskie Spotkania Małych Teatrów "Słodkobłękity", impreza towarzysząca.

Dom Turysty zaprasza na imprezę towarzyszącą Zgierskim Spotkaniom Małych Teatrów "Słodkobłękity" .
Będą to fragmenty drugiego wieczoru kabaretowego teatru Orfa „Dżdżownica jest spiczasta, czyli bałwan większy od tatusia”.
 

niedziela, 21 sierpnia 2011

Spacer po Zgierzu.

Dziś wyruszyliśmy na spacer po Zgierzu szlakiem zgierskich Żydów.
Zobaczyliśmy, gdzie znajdowała się XIX-wiecza dzielnica żydowska wraz z cmentarzem, gdzie stała, zburzona we wrześniu 1939 roku synagoga wraz z łaźnią i rzeźnią rytualną oraz Beit Ha-midraszem, gdzie stał zburzony po wojnie dom zbudowany dla zgierskichh rabinów, gdzie mieszkali żydowscy fabrykanci przed II wojną światową, gdzie była "Palestynka", klub Maccabi, kibuc Borochow, gdzie znajdowały się żydowskie fabryki, szkoły religijne, domy modlitwy i siedziby partii politycznych. Zobaczyliśmy, gdzie była siedziba zgierskiej gminy żydowskiej i dokąd wracali po wojnie ocaleli Żydzi.

Zobaczyliśmy miejsce, gdzie mieszkał wybitny artysta Marek Szwarc i jaką drogą chodził jako mały chłopiec do chederu.

Za cztery tygodnie - 18 września o godzinie 17.00 będziemy kontynuować nasz spacer. Tym razem  zapraszamy do Domu Turysty na wykład multimedialny poświęcony historii zgierskich Żydów oraz życiu i twórczości Marka Szwarca.

Spacer prowadziło Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. 



piątek, 5 sierpnia 2011

Zaproszenie na wystawę.

Sobota, 6 sierpnia godzina 17.00
Otwarcie wystawy malarstwa Rafała Milczarskiego.. 
Organizator: Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza.

Na wystawie prezentowanych jest kilka obrazów olejnych Rafała Milczarskiego z cyklu będącego zwieńczeniem ostatnich lat  pracy autora. Konsekwentny i bardzo świadomy proces poszukiwania własnej propozycji artystycznej przechodził drogę od rzetelnych i wnikliwych studiów  natury, gdzie sensem pracy było poznawanie jej obrazu, aż do zsyntetyzowanej wizji, gdzie przetworzone i wyselekcjonowane fragmenty budują indywidualny świat malarski. Sprawy kompozycji, materiimalarskiej, szukania wyrazu w zastosowanej tonacji kolorystycznej, lapidarność w użyciu szczegółu, dążenie do autonomiczności dzieła malarskiego to zagadnienia, którym autor poświęcił najwięcej uwagi. Tematyka obrazów krąży wokół spraw związanych z kondycją człowieka i światem wyselekcjonowanych i przetworzonych elementów z jego otoczenia. 
Nastrój płócien jest daleki od radosnego ekstrawertycznego potraktowania tematu. To raczej świat kontemplacji, bardzo indywidualny, przesiąknięty refleksją. Nie narzuca się odbiorcy nachalnie, ale zaprasza go do rozmowy o malarstwie w sposób skromny i delikatny. 
( Mariusz Sacharz )
  




Rafał Milczarski, urodzony w 1977 roku.
 W latach 1999 - 2004 studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w Pracowni Malarstwa
prof. Juliusza Narzyńskiego oraz Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka. 
Mieszka w Zgierzu.

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Zapraszamy do współpracy.

Zapraszamy wydawców oraz miłośników książek, przewodników, informatorów
i map dotyczących Zgierza i regionu do naszej księgarni...



... oraz twórców i miłośników rękodzieła do współpracy.